Çaykara B Sınıfı İş Güvenliği Kursu

Çaykara B Sınıfı İş Güvenliği Kursu +90 552 860 76 10

Çaykara B Sınıfı İş Güvenliği Kursu
Çaykara B Sınıfı İş Güvenliği Kursu

Çaykara B Sınıfı İş Güvenliği Kursu olan Yeni Uzman Akademi olarak uzman hocalarımız,güleryüzlü personelimiz ve kaliteli kaynaklarımız ile B Sınıfı İş Güvenliği kurslarımızı vermekteyiz.

B Sınıfı İş Güvenliği Eğitimi

İş güvenliği uzmanları tehlike dereceleri devletçe tanımlanan kurumlarda sertifika türlerine göre görevlendirilerek çalışanların görevlerini yürüten görevlilerdir.

Sertifikalar A, B ve C birlikte bulunurlar. Her bir sertifikanın farklı beklentileri vardır. Bu sertifikaların içinde alanda en uzman olan ve en çok maaş alan A sınıfı sertifikalardır. A sertifika sınıfından sonra ikinci doğum gereksinimleri B sınıfı sertifikadır.

İş güvenliği uzmanları özelliklerine bağlı olarak sınıflara ayrılırlar. Üç tane işletme sınıfı vardır. Bunlar şu şekildedir:

 • A sınıfı: Çok tehlikeli
 • B sınıfı: Tehlikeli
 • C sınıfı: Az tehlikeli.

İşletmelerin sınıflarına bağlı olarak iş güvenliği uzmanlarından

 • A sınıfı belgeye sahip olanlar; bütün tehlike sınıflarında yer alan iş yerlerinde;
 • B sınıfı belgeye sahip olanlar; tehlikeli veya az tehlikeli sınıflarda yer alan iş yerlerinde,
 • C sınıfı belgeye sahip olanlar; sadece az tehlikeli sınıflarda yer alan iş yerlerinde görev yapıyorlar.

Görüldüğü üzere B sınıfı sertifikaya sahip olanlar tehlikeli veya az tehlikeli sınıflarda yer alan iş yerlerinde görev yapabilmektedir.

B sınıfı iş güvenliği sertifikasına sahip olmak için gerekli eğitimi almak ve Bakanlıkça yapılan sınavı geçmek gerekmektedir.

B sınıfı iş güvenliği uzmanları odalarında çalışan yolcuları seferlerle elde etmek. Kurumlar da işletmede iş güvenliği uzmanı bulundurmak zorundadır.

B sınıfı iş güvenliği uzmanı nasıl olur diyenler için kurslar mevcuttur. Dilenirse üniversitelerin ilgili talimatları de bu şekilde alınır. Üniversitelerin 2 yıllık eğitimi verilen bu eğitim, kurslardan daha hızlı bir şekilde temin edilmektedir.

İş güvenliği uzmanlığı eğitimi veren kurslar ile üniversitelerde okutulan İş Sağlığı ve Güvenliği Bölümü aynı dersleri vermektedir.

Dersler C sınıfı iş güvenliği çocuklarına göre daha fazla geçiş ve ağır derslerden oluşurken, A sınıfı iş güvenliği uzmanlarına göre daha hafif ve az saatli derslerden oluşur.

B sınıfı iş güvenliği uzmanları A sınıfı iş güvenliği uzmanlarına göre biraz daha az maaş alırlar. Alacakları miktarları çalıştıkları kuruma göre de şekilleniyor.

B sınıfı iş güvenliği kursuna başvurmak isteyen aday için istenen şartlar ve belgeler aşağıdaki gibidir:

 • B sınıfı iş güvenlik kursu için adayın mühendis, mimar veya teknik eleman olduğunu gösteren diploma veya mezuniyet belgesi,
 • Nüfus cüzdanı tiyatrosu
 • (A) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı eğitim dinlemek isteyenler için (B) sınıfı iş güvenlik uzmanlığı belgesi ve bu belgeyle en az dört yıl fiilen görev yaptığını gösteren belge,
 • (B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı eğitime katılanlar için (C) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesi ve bu belgeyle en az üç yıl fiilen görevlendirdiğini gösteren belge.

B sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesi şu kişilere verilir;

 • C sınıfı iş güvenlği uzmanlığı belgesiyle en az üç yıl fiilen görev yapanlar B Sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı Kursu alabilirler. Sonrasında ÖSYM tarafından düzenlenen İSG Sınavlarında başarılı olan adaylar sertifika alma hakkına sahip olabilirler
 • Eğitim programlarını içeren adayların sınavları Bakanlıkça yapılır.
 • Girdiği ilk sınavda başarılı olamayan aday takip eden sınavlardan biri daha
  katılabilir. Ancak iki sınavda da başarılı olamayanlar yeniden
  eğitime girmek zorundadırlar.
 • Sınavlarda 100 puan üzerinden en az 70 puan alan adaylar başarılı sayılır, itirazlar
  sınavı düzenleyen kurum tarafından sonuçlandırılır.
 • Sınavda 100 soru sorulmakta olup, yanlış cevaplar doğru cevapları götürmektedir.

Gerekli şartları taşıyan, bakanlıkça yetkilendirilmiş kurumlarda eğitimini almış ve yapılan sınavı başarıyla geçen adaylar B sınıfı iş güvenliği uzmanı sertifikasını almaya hak kazanırlar.

Hemen Arayın