İş Güvenliği Uzmanı Nasıl Olunur

İş sağlığı ve güvenliği uzmanı; iş yeri kapsamında biyolojik, fiziksel ya da kimyasal faktörlerden kaynaklanan yaralanma ya da hastalık durumlarını önlemek, ortadan kaldırmak için sorumlu olan kişilerdir.

Özellikle de inşaat, sanayi gibi sektörlerde fazlasıyla rastlanılan iş sağlığı ve güvenliği uzmanları bu sektörler için oldukça önemlidir. Peki iş güvenliği uzmanı nasıl olunur? Hangi eğitimleri almak gerekir?

İş Güvenliği Uzmanı Olmak İçin Gerekenler

İş sağlığı ve güvenliği uzmanı çeşitli sektörler için çok önemli bir meslektir. Peki iş güvenliği uzmanı nasıl olunur?

İş sağlığı güvenliği uzmanı olmak için çeşitli eğitimlerin alınması gerekir. Bu noktada üniversitelerin iki yıllık eğitimi olan meslek yüksek okullarındaki İş Sağlığı Güvenliği programından mezun olmak gerekir. Bununla birlikte yine üniversitelerde bulunan mühendislik programlarından herhangi birinden mezun olmak da iş sağlığı ve güvenliği uzmanı olmak için yeterlidir. Ayrıca bu alanda meslek kariyeri hedefleyen kişilerin iş sağlığı güvenli sertifikasına sahip olmaları gerekmektedir.

İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanının Görevleri

İş güvenliği nasıl olunur sorusunun ardından diğer bir soru da iş güvenliği uzmanlarının nelerle meşgul olduklarıdır. İşte iş sağlığı ve güvenliği uzmanlarının temel anlamdaki görevleri:

  • İşçi güvenliği için tehdit olabilecek tüm faaliyetleri önlemek,
  • İş sahasında meydana gelen kazaları tespit ederek gelecekte bu kazalara karşı önlem almak,
  • Çalışanları, yöneticileri bilinçlendirmek,
  • İş ortamının en güvenli hale gelmesi açısından iş ortamını, iş için kullanılan materyalleri düzenli olarak kontrol etmek,
  • İş güvenliği için gerekli tüm materyalleri temin etmek.

En temel görevleri bunlardan oluşan iş sağlığı ve güvenliği uzmanlarının en öncelikli hedefi iş sahasındaki güvenliği sağlamaktır. İş güvenliği uzmanı nasıl olunur, iş güvenliği uzmanının görevleri nelerdir gibi soruları cevapladığımız bu yazımızda iş güvenliği uzmanının çeşitli sektörler için çok önemli olduğunu da belirttik.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now ButtonHemen İletişime Geçin