İş Sağlığı Ve Güvenliği Uzmanları Ne Kadar Maaş Alır?

İş Sağlığı Ve Güvenliği Uzmanları Ne Kadar Maaş Alır?

İş Sağlığı Ve Güvenliği Uzmanları Ne Kadar Maaş Alır?

İş güvenliği uzmanları bir iş ortamını daha iyi hale getirmek için çalışmakta olan görevlilerdir. Çalışma alanları günümüzün önemli kısmının geçtiği yerlerdir ve riskli çalışma ortamları olabilmektedir. Bu riskli çalışma ortamlarını risksiz hale getirme işi iş güvenliği uzmanı olan kişilerce yapılır. Böylece insanlar üzerinde meydana gelecek zararlar yani iş kazaları engellenebilecektir. Aldıkları maaşlar ise değişiklik göstermektedir. İçerisinde bulundukları sınıflar maaşlarını etkilemektedir. A sınıfı, B sınıfı ve C sınıfı olmak üzere üç sınıfta iş yaparlar ve bu sınıflara göre maaş alırlar,

İş Sağlığı Ve Güvenliği, tehlike sınıfına göre;

‘‘A sınıfı, B sınıfı, C sınıfı’’ olmak üzere tehlike sınıflarına göre üç gruba ayrılmıştır.

İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanlığı C sınıfı eğitimi ile başlar.

C Sınıfı İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanı adayları Yeni Uzman Akademi’den gerekli eğitimleri aldıktan sonra İSG Sınavlarına girerek başarılı olması üzerine C Sınıfı İş Sağlığı Ve Güvenliği Uzmanı olarak meslek hayatına atılır.

B Sınıfı İş Sağlığı Ve Güvenliği Uzmanı olmak için, 3 yıl tam zamanlı olarak C sınıfı olarak çalışma şartı vardır. Aynı zamanda B sınıfı eğitim kurslarına katılması gerekmektedir. Bu eğitimler eğitim verme yetkisine sahip farklı alanlarda uzman eğiticiler tarafından yine eğitim verme yetkisine sahip kurslar aracılığı ile verilmektedir.

A Sınıfı İş Sağlığı Ve Güvenliği Uzmanı olabilmek için ise 4 yıl tam zamanlı B sınıfı olarak çalışmış olanlar tekrar eğitim alarak A sınıfı uzmanı olmak için başvuru yapabilirler.

Yeni Uzman Akademi olarak bizler tüm sınıflara yönelik eğitimlerimizle İş Sağlığı Ve Güvenliği Uzmanlarının ve Uzman Adaylarının hizmetindeyiz.

İş Sağlığı Ve Güvenliği Uzmanları tek bir işyerinde tam zamanlı olarak çalışabileceği gibi aynı anda birden fazla işyerinde de çalışabilir. Bu çalışmaları hizmet verdikleri işyerlerine bağlı olarak yapılabildiği gibi bir Ortak Sağlık Güvenlik Birimi (OSGB) bünyesinde de yapabilir.

İş sağlığı Ve Güvenliği Uzmanları;

Az tehlikeli (C) sınıfta yer alanlarda, çalışan başına ayda en az 10 dakika,

Tehlikeli (B)  sınıfta yer alanlarda, çalışan başına ayda en az 20 dakika,

Çok tehlikeli (A)  sınıfta yer alanlarda, çalışan başına ayda en az 40 dakika çalışırlar ve mesai yapılandırmasını da bu çalışma sürelerine göre düzenlerler.

Mesai ücretleri ise İSG Uzmanlarının sahip oldukları belge sınıfına ve mesai yoğunluğuna göre belirlenir. Ayrıca İSG Uzmanının tam zamanlı olup olmaması da aldığı maaşın miktarının belirlenmesinde önemli bir noktadır.

 

İş Güvenliği Uzmanı Maaşları Neye Göre Belirlenir, Maaşlar Nasıl Artar?

Bir iş güvenliği uzmanı temelde çalıştığı alanın riski ve tecrübesi üzerinden değerlendirilir. Çok riskli bir ortamda çalışan ve bu ortama yönelik çözümler üreten, denetimleri sağlayan bir iş güvenlik uzmanı tabii ki daha düşük risk olan yere göre daha güzel bir gelir elde etmektedir. Bununla birlikte kişinin tecrübesi de alacağı maaşı etkiler. Daha yüksek tecrübeye sahip kişilerin tecrübesiz kişilere oranla alacağı maaşlar oldukça yükselecektir. Bunun dışında iş güvenliği uzmanı sınıflarına göre alınan ortalama maaşlar da değişiklik göstermektedir. Aynı zamanda sizin o iş alanında gösterdiğiniz performansa göre aldığınız maaş yine artabilir.

İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimlerinde Akla Gelen İlk İsim Yeni Uzman Akademi

Yeni Uzman Akademi İş Sağlığı ve Güvenliği alanında;

A-B ve C Sınıfı Eğitimleri

İşyeri Hekimliği Eğitimleri

İşyeri Hemşireliği Eğitimleri

düzenleyerek bu alandaki teknik eleman ihtiyacının karşılanması için 7 yıl sektör içinde faaliyet gösteriyor. Eğitimlerini ‘‘alanın en iyisi’’ eğitmenlerin rehberliğinde sürdürmekle beraber bu eğitimleri öğrenci odaklı olarak gerçekleştirmektedir.

Yeni Uzman Akademi katılımcılarının sadece İş Sağlığı ve Güvenliği Sınavlarında başarılı olmaları için değil; göreve her yönüyle tam donanımlı başlamalarını sağlamak için emek sarf eden bir eğitim kurumudur.

Yeni Uzman Akademi sadece katılımcılarına değil; tüm İSG profesyonellerine yardımcı olmak amacında olan bir eğitim kurumudur. Bu amaçla da  https://yeniuzmanakademi.com/is-sagligi-ve-guvenligi-mevzuatlari sayfasından İSG alanındaki tüm mevzuatları paylaştığı gibi https://yeniuzmanakademi.com/is-guvenligi-ders-notlari sayfasından da İSG alanında sınavlara hazırlanan ve kendini geliştirmek isteyenler için işyeri hekimliği, işyeri hemşireliği, iş sağlığı ve güvenliği ders notlarını da ücretsiz paylaşıyor.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir