2019 İş Güvenliği Uzmanlığı Sınavı

2019 İş Güvenliği Uzmanlığı Sınavı, Yeni Uzman Akademi / İş Güvenliği Kursu

2019 İş Güvenliği Uzmanlığı Sınavı için iş güvenliği kursu arayışında iseniz daha fazla bilgi, uygun fiyat ve ödeme koşulları teklifi almak için hemen bizi arayın.

veya formu doldurarak gönderin sizi arayalım.
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Sağlığı ve Genel Müdürlüğü’nün yetkilendirdiği eğitim kurumları tarafından düzenlenen eğitim programına katılıp, Genel Müdürlükçe yapılacak olan sınavlarda başarılı olanlara İş Güvenliği Uzmanı belgesi verilir.

Bu sınav her yıl Bakanlık tarafından düzenlenmektedir. Eğitimlerini tamamlayanların bu sınavdan geçer not almaları beklenmektedir.

İş güvenliği uzmanlığı eğitimini tamamlayanların sınavları nasıl yapılacaktır?

 • Eğitim programlarını tamamlayan adayların sınavları Bakanlıkça yapılır.
  • Girdiği ilk sınavda başarılı olamayan aday takip eden sınavlardan birine daha
  katılabilir. Ancak iki sınavda da başarılı olamayanlar yeniden eğitim programına
  katılmak zorundadırlar.
  • Sınavlarda 100 puan üzerinden en az 70 puan alan adaylar başarılı sayılır, itirazlar
  sınavı düzenleyen kurum tarafından sonuçlandırılır.
  • Sınavda 100 soru sorulmakta olup, yanlış cevaplar doğru cevapları götürmemektedir.

2019 İSG sınavı ne zaman?

2019-İSG 1. Dönem Sınavı Nisan 2019 tarihinde, Aralık Dönemi Sınavı ise Aralık 2019 tarihinde; Adana, Ankara, Antalya, Bursa, Diyarbakır, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Kayseri, Konya, Malatya, Samsun, Sivas, Trabzon, Van illerinde yapılacaktır. ÖSYM gerektiğinde, sınava başvuran aday sayısına bağlı olarak listede yazılı merkezlerine ek yeni sınav merkezleri açabilir veya listede yazılı sınav merkezlerinden bazılarını iptal edebilir.

Kapasitesi dolmuş veya iptal edilmiş sınav merkezlerini isteyen adayların bir kısmı, kapasitesi dolmamış diğer sınav merkezlerine atanır.

Böyle durumlarda adayın sınava gireceği yeri saptama yetkisi ÖSYM’ye aittir. ÖSYM gerekli olduğu hâllerde adayı tercih ettiği sınav merkezlerinden farklı bir sınav merkezine atayabilir.

Başvuran aday sayısının 1000’den daha az olduğu sınav merkezlerinde sınav yapıp yapmama hakkında ÖSYM Yönetim Kurulu tarafından başvurular alındıktan sonra karar verilecektir.

Sınav, saat 09.30’da başlayacak ve 90 dakika sürecektir. Sınav, 4 ayrı sertifika alanında yapılacaktır.

 1. İş Yeri Hekimliği
  b. C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı
  c. B Sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı
  d. A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı

Sınavda adaylara, 4 ayrı sertifika alanında çoktan seçmeli sorulardan oluşan bir test uygulanacaktır. Her testte 60 soru yer alacaktır.

Aynı tarih ve saatte 4 sertifika alanında yapılacak sınavlarda soru içerikleri farklı olabilecektir. Testler içinde ortak sorular da yer alabilecektir.

Sınavda uygulanacak soruların telif hakları ÖSYM’ye aittir. Sorular, ÖSYM Yönetim Kurulu tarafından yayımlanmasına karar verilenler hariç, hiçbir kişi veya kuruma verilmez. Sorular, basılı ya da internet ortamında yayınlanmayacaktır.

ÖSYM’nin yazılı izni olmadan, hangi amaçla olursa olsun, tamamının veya bir kısmının kopya edilmesi, fotoğraflarının çekilmesi, herhangi bir yolla çoğaltılması, kullanılması ya da yayınlanması yasaktır.

Aksi yönde fiillere karşı, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu gereğince kanuni yollara başvurulacaktır. Sınava giren adaylar, bu durumu kabul etmiş sayılırlar.

Adaylar testteki soruların cevaplarını optik okumaya elverişli cevap kâğıtlarına işaretleyecekler, cevap kâğıtları ÖSYM’de optik okuyucu ile okunacak ve bilgisayar ortamında değerlendirilecektir.

Değerlendirme sırasında yalnız doğru cevaplar dikkate alınacak, yanlış cevaplar dikkate alınmayacaktır. Testteki sorulardan herhangi biri, biçimsel veya bilimsel bir nedenle ÖSYM tarafından “geçersiz” sayıldığı takdirde bu soru, ilgili testte en az bir işareti bulunan tüm adaylar için doğru cevaplanmış kabul edilecektir.

Değerlendirme, her sorunun değeri aynı olmak üzere 100 puan üzerinden yapılacaktır. Adayların doğru cevap sayısı ham puanı olacaktır. Aşağıdaki formül kullanılarak adayların 100 üzerinden puanları hesaplanacaktır.

Puan hesaplaması nasıl yapılacak sorusunun cevabı ise şu şekildedir:

2019 İSG sınavı sonuçları ne zaman açıklanacak?

2019 İş Güvenliği Uzmanlığı Sınavı, Yeni Uzman Akademi / İş Güvenliği Kursu

Adayların sınavda başarılı sayılabilmeleri için 70 ve üzerinde bir puan almaları gerekmektedir. Sınav sonuçları ÖSYM’nin internet sayfasından duyurulacak, adayların adresine ayrıca sınav sonuç belgesi gönderilmeyecektir.

Adaylar sınav sonuçlarını, ÖSYM’nin (https://sonuc.osym.gov.tr) internet adresinden T.C. Kimlik Numaraları ve aday şifreleri ile öğrenebileceklerdir. Sonuç bilgisinde doğru/yanlış cevap sayıları ve adayın aldığı puan belirtilecektir. İnternet sayfasında ilân edilen sonuç bilgileri adaylara tebliğ hükmündedir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hemen Arayın